| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T18:07:26.640141317Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260510.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260510.36/0 |
| upload-time | 2026-05-10T23:42:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±33% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.99GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.09GB ±28% |
| [Geomean] | 5.11GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.07GB ±19% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 253M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 251M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6M ±68% |
| [Geomean] | 97.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.36G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 854M ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 916M ±84% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.66M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.69M ± 8% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.6M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.4M ±60% |
| [Geomean] | 217M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.82G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.32G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.31G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±48% |
| [Geomean] | 957M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 744k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.34M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±91% |
| [Geomean] | 37.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.87G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 858M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 931M ±87% |
| [Geomean] | 3.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.0M ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.3M ±81% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 817M ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.1M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.28G ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.7M ±65% |
| [Geomean] | 305M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.12M |