| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T18:13:11.428503129Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260510.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260510.41/0 |
| upload-time | 2026-05-10T23:54:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.70GB ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.95GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.66GB ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.46GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.81GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.50GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.1M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.80M ±189% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.78M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.9M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.54M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.53M ±14% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.82G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 603M ±367% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.93G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.07G ±22% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 148M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.31M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 183M ±129% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 268M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 27.8M ±412% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.20M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 256M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 107M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.25M ±11% |
| [Geomean] | 39.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.64M ±266% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.00M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.89M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.87M ±20% |
| [Geomean] | 2.72M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 569M ±372% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.06G ±21% |
| [Geomean] | 991M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 950k ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 833k ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 860k ±16% |
| [Geomean] | 959k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |