| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T20:22:18.685481668Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260511.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.1/0 |
| upload-time | 2026-05-11T01:57:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±39% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93GB ±28% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.04GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.99GB ±12% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.0M ±84% |
| [Geomean] | 88.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.43G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 733M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.32G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 714M ±154% |
| [Geomean] | 3.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3M ±75% |
| [Geomean] | 201M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.66G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.65G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.71G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.78G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±66% |
| [Geomean] | 858M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.26M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.47M ±124% |
| [Geomean] | 31.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 749M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 722M ±151% |
| [Geomean] | 2.88G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.5M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.1M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.1M ±110% |
| [Geomean] | 90.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.6M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 993M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.6M ±91% |
| [Geomean] | 250M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |