| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T21:26:21.213037376Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260511.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.6/0 |
| upload-time | 2026-05-11T03:04:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.1µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±35% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±33% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.18GB ±19% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 236M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8M ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 246M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7M ±78% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.87G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 815M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±108% |
| [Geomean] | 4.63G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.57M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.69M ±23% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.4M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 403M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.7M ±56% |
| [Geomean] | 226M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.03G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.76G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 144M ±58% |
| [Geomean] | 922M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.8k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.26k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 436k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.5M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±89% |
| [Geomean] | 42.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 805M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±103% |
| [Geomean] | 3.92G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.3M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.3M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.36M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.2M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.2M ±71% |
| [Geomean] | 112M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.33G ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 104M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.39G ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 118M ±70% |
| [Geomean] | 388M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 737k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |