| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:41:01.732480207Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.81 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.81/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:19:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.96GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±38% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ±25% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.29GB ±10% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 241M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 257M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.0M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 259M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.2M ±67% |
| [Geomean] | 109M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.28G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.14G ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.83G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 985M ±84% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.66M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.59M ± 9% |
| [Geomean] | 50.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 406M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 372M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.6M ±49% |
| [Geomean] | 239M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.75G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 151M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.69G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 150M ±62% |
| [Geomean] | 1.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.18k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 732k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 730k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 431k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.3M ±91% |
| [Geomean] | 44.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 988M ±83% |
| [Geomean] | 3.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.64M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.0M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.7M ±66% |
| [Geomean] | 119M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.35G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 117M ±66% |
| [Geomean] | 394M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 730k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 728k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |