| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:41:54.756279571Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.82 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.82/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:22:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.03GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.03GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.18GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.03GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.47GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.41GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.22GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.2M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.19M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.64M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.3M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.29M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ± 8% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.54G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.04G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 981M ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.9M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 138M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.38M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 163M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.36M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47M ± 3% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 250M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 58.3M ±245% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.09M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 375M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 45.3M ±344% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.24M ± 8% |
| [Geomean] | 40.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.78M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.76M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05M ± 8% |
| [Geomean] | 2.91M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 988M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 970M ±177% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 475k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 833k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.11M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 994k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |