| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:42:25.775547243Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.83 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.83/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:22:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.93GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.00GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.51GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.7M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.70M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.42M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.9M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.27M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ± 5% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.21G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.63G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.83G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±11% |
| [Geomean] | 2.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.2M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 155M ±138% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.80M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 167M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.68M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 333M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 140M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 9.55M ±186% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 273M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 121M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.28M ±11% |
| [Geomean] | 63.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.27M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.64M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.93M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04M ±11% |
| [Geomean] | 3.69M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.58G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±11% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.80M ±200% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 820k ±15% |
| [Geomean] | 1.47M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |