| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:20:12.133332897Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.84 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.84/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:40:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.21GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.4M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.91M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.9M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.30M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.13M ±27% |
| [Geomean] | 8.74M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.32G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 923M ±24% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.92M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.24M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 136M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.22M ± 9% |
| [Geomean] | 5.39M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.11M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.68M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 18.9M ±222% |
| [Geomean] | 27.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.42M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.89M ±45% |
| [Geomean] | 3.06M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 916M ±25% |
| [Geomean] | 1.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 670k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 570k ±30% |
| [Geomean] | 572k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |