| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 55089b9e276aadd1d7ae621b79f52890f15d58c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:24:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:29:07.851303776Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.85 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.85/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:51:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.50GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.2M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.49M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.66M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.4M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36M ±21% |
| [Geomean] | 9.30M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.13G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 973M ±24% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.57M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.15M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.14M ± 3% |
| [Geomean] | 1.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 70.1M ±223% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 136M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.09M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.15M ± 5% |
| [Geomean] | 8.60M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.96M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.24M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.95M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.84M ±35% |
| [Geomean] | 17.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.50M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.13M ±34% |
| [Geomean] | 3.14M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 970M ±24% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 757k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 660k ±39% |
| [Geomean] | 643k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |