| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:21:06.338654127Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.86 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.86/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:56:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.82GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±28% |
| [Geomean] | 3.92GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.82GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±30% |
| [Geomean] | 5.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±15% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 247M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.6M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6M ±77% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.31G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.2G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.47G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±88% |
| [Geomean] | 4.68G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.42M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38M ± 4% |
| [Geomean] | 47.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.7M ±55% |
| [Geomean] | 233M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.01G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±52% |
| [Geomean] | 985M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.94M ±90% |
| [Geomean] | 42.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±81% |
| [Geomean] | 4.23G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.7M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.4M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.20M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.4M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.2M ±68% |
| [Geomean] | 115M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 140M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.7M ±63% |
| [Geomean] | 324M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 751k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |