| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:21:09.933378282Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.87 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.87/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:03:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.24GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.63GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.9M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.21M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.22M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.6M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.81M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.85M ± 5% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.50G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.03G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.70G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 3% |
| [Geomean] | 2.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 159M ±132% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 129M ±161% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.80M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 398M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 120M ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.30M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 400M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 132M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.09M ±10% |
| [Geomean] | 59.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.87M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.22M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13M ± 2% |
| [Geomean] | 3.30M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 987M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 833k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.62M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 790k ±14% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |