| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 55089b9e276aadd1d7ae621b79f52890f15d58c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:24:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:30:16.476269435Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.88 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.88/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:07:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±28% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.40GB ±34% |
| [Geomean] | 5.47GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.30GB ±17% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 254M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3M ±66% |
| [Geomean] | 108M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.08G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.35G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.70G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.8G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.35G ±84% |
| [Geomean] | 4.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.09M ±10% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.8M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.6M ±56% |
| [Geomean] | 237M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.87G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 150M ±55% |
| [Geomean] | 1.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 2% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0M ±83% |
| [Geomean] | 46.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.4G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.34G ±83% |
| [Geomean] | 4.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.5M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.0M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.12M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.0M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.7M ±74% |
| [Geomean] | 121M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.35G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 146M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.53G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 118M ±68% |
| [Geomean] | 434M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |