| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 55089b9e276aadd1d7ae621b79f52890f15d58c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:24:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:29:40.072900237Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.89 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.89/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:10:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.74GB ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.99GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.21GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.69GB ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.90GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.98GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.91GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.32GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.41GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.6M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.98M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.93M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.7M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.80M ±193% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.76M ± 9% |
| [Geomean] | 11.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 521M ±261% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 862M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 9% |
| [Geomean] | 1.62G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 0% |
| [Geomean] | 3.75M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 168M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.95M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 164M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 339M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 69.4M ±287% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.55M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 258M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 94.2M ±203% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.45M ±12% |
| [Geomean] | 47.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 895k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.61M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.35M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 6% |
| [Geomean] | 2.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 494M ±253% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 823M ±193% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±23% |
| [Geomean] | 853M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 465k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 925k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 838k ±19% |
| [Geomean] | 981k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |