| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:43:43.210493748Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.90 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.90/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:30:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±10% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 578M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ±17% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.54G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6G ±37% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 794M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 445M ±17% |
| [Geomean] | 740M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.27G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.88G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.61G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86G ±97% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 5% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.2G ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.3G ±75% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±10% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.62G ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±200% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |