| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:43:18.28668336Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.91 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.91/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:32:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.39GB ±13% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.82GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.16GB ±10% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±11% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.96G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.02G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.58G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0G ±50% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±38% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 787M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 413M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 980M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±29% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.33G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.23G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.58G ±129% |
| [Geomean] | 3.64G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.83G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.2G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.18G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±71% |
| [Geomean] | 14.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±42% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±211% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74G ±163% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 720k |