| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:22:17.22881555Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.92 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.92/0 |
| upload-time | 2026-05-12T19:10:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.83GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±12% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.03GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ±10% |
| [Geomean] | 7.84GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 276M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ± 9% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.81G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.19G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7G ±62% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 8% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 401M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 814M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 962M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ± 9% |
| [Geomean] | 691M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.27G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.73G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53G ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.08G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.84G ±127% |
| [Geomean] | 3.62G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 665k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 3% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±77% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ± 8% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 299M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.88G ±270% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 524M ±54% |
| [Geomean] | 940M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 721k |