| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 55089b9e276aadd1d7ae621b79f52890f15d58c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:24:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:31:41.596555261Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260512.93 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.93/0 |
| upload-time | 2026-05-12T19:20:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 452M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 580M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 279M ±11% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.87G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.13G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.7G ±15% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±27% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 846M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 398M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 795M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±21% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.35G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.41G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.40G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.59G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34G ±106% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.2G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.2G ±49% |
| [Geomean] | 17.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 152M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±31% |
| [Geomean] | 144M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 293M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 310M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 983M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ±87% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 713k |