| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5b106947d1f2e0a24361ac0e4a0e8d966a9612e1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T19:36:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T19:43:22.273101451Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.1/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:03:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.72GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.1M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.74M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.18M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 40.8M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.62M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.18M ±19% |
| [Geomean] | 9.54M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.86G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.05G ±26% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.45M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.45M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.09M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.15M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.39M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 158M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.91M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.42M ±14% |
| [Geomean] | 7.90M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.12M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.2M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 248M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.96M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.20M ±32% |
| [Geomean] | 24.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.33M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.31M ±37% |
| [Geomean] | 3.14M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±26% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 680k ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 611k ±47% |
| [Geomean] | 614k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |