| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:19:50.464790066Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.15/0 |
| upload-time | 2026-05-13T05:40:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.19GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.45M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.64M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.2M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.13M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.82M ±31% |
| [Geomean] | 9.58M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.30G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.30G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±37% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.84M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.78M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.34M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 68.9M ±229% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.45M ± 1% |
| [Geomean] | 9.03M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 246M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.14M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 17.8M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.85M ±40% |
| [Geomean] | 23.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.29M ±36% |
| [Geomean] | 3.09M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 987M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±37% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 670k ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 733k ±64% |
| [Geomean] | 637k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |