| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:20:52.201761276Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.16/0 |
| upload-time | 2026-05-13T05:51:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10GB ±32% |
| [Geomean] | 3.53GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±30% |
| [Geomean] | 4.87GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±12% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 216M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.00M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 215M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.1M ±75% |
| [Geomean] | 72.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.08G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 171M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.07G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 728M ±130% |
| [Geomean] | 2.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67M ± 6% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 327M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.7M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.9M ±71% |
| [Geomean] | 172M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.74G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.47G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.8M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.80G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.8M ±75% |
| [Geomean] | 659M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.64k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 798k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 458k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.90M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.14M ±110% |
| [Geomean] | 20.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.58G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 706M ±138% |
| [Geomean] | 1.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.7M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5M ±100% |
| [Geomean] | 64.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.9M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 837M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.9M ±95% |
| [Geomean] | 219M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 798k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 797k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |