| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:21:36.733216414Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.17/0 |
| upload-time | 2026-05-13T05:54:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±35% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93GB ±32% |
| [Geomean] | 4.97GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.85GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±19% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.45M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.0M ±76% |
| [Geomean] | 80.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.73G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.74G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 737M ±137% |
| [Geomean] | 3.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ±10% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.3M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.5M ±57% |
| [Geomean] | 187M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.46G ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.91G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.0M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±63% |
| [Geomean] | 791M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.26M ±108% |
| [Geomean] | 24.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 706M ±147% |
| [Geomean] | 2.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.6M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.1M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.5M ±97% |
| [Geomean] | 75.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.43G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.3M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.43G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.8M ±82% |
| [Geomean] | 277M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |