| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:21:06.669012336Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.18/0 |
| upload-time | 2026-05-13T05:57:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±35% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±27% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±17% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 244M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6M ±98% |
| [Geomean] | 99.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.85G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 790M ±112% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.67M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 43.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.5M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 365M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.9M ±81% |
| [Geomean] | 222M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 137M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.75G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±84% |
| [Geomean] | 893M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 3% |
| [Geomean] | 7.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 750k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 3% |
| [Geomean] | 440k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±126% |
| [Geomean] | 39.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 784M ±105% |
| [Geomean] | 3.67G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.9M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.7M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.5M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.6M ±111% |
| [Geomean] | 107M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±175% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 641M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.6M ±101% |
| [Geomean] | 293M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |