| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T00:20:00.817670586Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.19/0 |
| upload-time | 2026-05-13T05:59:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.17GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.36GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.20GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.52GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.98M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.74M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.0M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.34M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.71M ± 6% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.76G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 2.03G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 176M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.56M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 190M ±94% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 267M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 91.7M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.19M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 423M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 111M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.14M ± 1% |
| [Geomean] | 52.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.14M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.73M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.01M ± 4% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.07G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 7% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 840k ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±16% |
| [Geomean] | 1.04M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |