| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5b106947d1f2e0a24361ac0e4a0e8d966a9612e1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T19:36:36Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T19:42:04.907489241Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.2/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:21:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±27% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±29% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±13% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4M ±62% |
| [Geomean] | 103M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33G ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±81% |
| [Geomean] | 4.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ±10% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.9M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.4M ±44% |
| [Geomean] | 227M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.90G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.99G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.32G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ±62% |
| [Geomean] | 1.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 437k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.9M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±73% |
| [Geomean] | 41.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±81% |
| [Geomean] | 4.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.6M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.9M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.19M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.5M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.4M ±60% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 110M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±60% |
| [Geomean] | 379M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 737k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |