| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 81f747893d0f875926f882a9ab74f19c51409503 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T18:48:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T19:32:11.580021086Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.13/0 |
| upload-time | 2026-05-14T02:30:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300M ±11% |
| [Geomean] | 425M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.44G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.64G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±13% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ±12% |
| [Geomean] | 313M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 518M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 813M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 471M ±28% |
| [Geomean] | 757M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.12G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.31G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46G ±108% |
| [Geomean] | 4.19G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.73k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.0k ± 2% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 246M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 183M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 3% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.2G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7G ±53% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±17% |
| [Geomean] | 171M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| [Geomean] | 335M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.97G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.37G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±138% |
| [Geomean] | 1.47G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 405k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 692k |