| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7601c4bf422b92ceb77bfd99c83aa9d392906858 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T20:05:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T20:17:15.363359466Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.14/0 |
| upload-time | 2026-05-14T03:05:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.40GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.92GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.96GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.47GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.53GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.95GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 429M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 264M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 265M ±12% |
| [Geomean] | 400M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.03G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3G ±39% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±24% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 373M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 829M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 384M ±18% |
| [Geomean] | 692M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.79G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.66G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.52G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.95G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44G ±87% |
| [Geomean] | 3.80G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 1% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 190M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.5G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.3G ±25% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±32% |
| [Geomean] | 144M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 276M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| [Geomean] | 300M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 881M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.61G ±117% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 721k |