| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7601c4bf422b92ceb77bfd99c83aa9d392906858 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T20:05:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T00:13:17.209898134Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.16/0 |
| upload-time | 2026-05-14T05:46:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.50GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.03GB ±39% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76GB ±38% |
| [Geomean] | 5.32GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ±21% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.4M ±79% |
| [Geomean] | 88.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.00G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.87G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 765M ±119% |
| [Geomean] | 4.26G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 0% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.6M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.4M ±73% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.06G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 151M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.92G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±58% |
| [Geomean] | 805M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.0M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.98M ±131% |
| [Geomean] | 33.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 768M ±118% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.2M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.8M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.7M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.3M ±114% |
| [Geomean] | 91.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.4M ±74% |
| [Geomean] | 345M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |