| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 7601c4bf422b92ceb77bfd99c83aa9d392906858 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T20:05:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T00:22:09.120772946Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.17/0 |
| upload-time | 2026-05-14T06:04:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.25GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.80GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.64GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.83GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.8M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.50M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.86M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.8M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.98M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.88M ±12% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.55G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.08G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 176M ±176% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 197M ±113% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.64M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49M ± 4% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 434M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 103M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.95M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 370M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 104M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.41M ±13% |
| [Geomean] | 55.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.14M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.17M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.30M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 3.38M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.16G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.11M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 744k ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±22% |
| [Geomean] | 980k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |