| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:50:50.787793461Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.18/0 |
| upload-time | 2026-05-14T07:10:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 38.5M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.66M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.31M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.4M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.47M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.04M ±22% |
| [Geomean] | 9.89M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.13M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.47M ± 3% |
| [Geomean] | 1.94M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 143M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.46M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.60M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.6M ±228% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.62M ± 6% |
| [Geomean] | 9.67M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 253M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.85M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.89M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.61M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 22.9M ±212% |
| [Geomean] | 25.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.90M ±18% |
| [Geomean] | 3.39M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 778k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 700k ± 0% |
| [Geomean] | 643k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |