| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:52:47.713526345Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.19/0 |
| upload-time | 2026-05-14T07:11:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.6M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.24M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.1M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.22M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.60M ± 4% |
| [Geomean] | 8.93M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.03G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 4% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.62M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.06M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.49M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 1.56M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 94.8M ±157% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.28M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.15M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 72.3M ±236% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.01M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| [Geomean] | 8.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.29M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.52M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.57M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.06M ±102% |
| [Geomean] | 18.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.19M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.54M ±15% |
| [Geomean] | 3.15M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 4% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 622k ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 744k ±21% |
| [Geomean] | 609k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |