| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 168fe84e6c4e7e93f2afd5754d680927f535b890 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T18:31:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T18:37:18.159790387Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.2/0 |
| upload-time | 2026-05-14T00:12:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16GB ±30% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91GB ±32% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±18% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 238M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±70% |
| [Geomean] | 90.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.35G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 967M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.65G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 810M ±115% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07M ±11% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.7M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6M ±56% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.46G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.13G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.77G ±90% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.32G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±54% |
| [Geomean] | 913M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.39M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.65M ±110% |
| [Geomean] | 33.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 955M ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 803M ±109% |
| [Geomean] | 3.47G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.6M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.9M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.9M ±86% |
| [Geomean] | 93.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 893M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.8M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.25G ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.8M ±81% |
| [Geomean] | 296M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |