| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:54:20.388699744Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.21/0 |
| upload-time | 2026-05-14T07:26:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.52GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.58GB ±42% |
| [Geomean] | 4.99GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.94GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ±18% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.5M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41M ±12% |
| [Geomean] | 74.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 664M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.26G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.49G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±46% |
| [Geomean] | 2.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85M ± 5% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.8M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6M ±12% |
| [Geomean] | 174M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.83G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.0M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.16G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.03G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.3M ±18% |
| [Geomean] | 705M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.1k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98M ±11% |
| [Geomean] | 22.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 667M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±42% |
| [Geomean] | 2.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.6M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.0M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±10% |
| [Geomean] | 67.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.4M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 541M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3M ± 7% |
| [Geomean] | 206M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |