| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:53:11.273832383Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.22/0 |
| upload-time | 2026-05-14T07:27:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±46% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85GB ±44% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.04GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±20% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.9M ±154% |
| [Geomean] | 84.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 928M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 643M ±182% |
| [Geomean] | 3.68G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.61M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ±18% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3M ±174% |
| [Geomean] | 200M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.11G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.22G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±140% |
| [Geomean] | 776M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 2% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.56M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.59M ±240% |
| [Geomean] | 30.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 928M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 639M ±194% |
| [Geomean] | 3.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.7M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.3M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.8M ±256% |
| [Geomean] | 93.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.6M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 744M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.1M ±179% |
| [Geomean] | 265M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |