| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:53:00.740912662Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.23/0 |
| upload-time | 2026-05-14T07:29:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±31% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05GB ±27% |
| [Geomean] | 4.96GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±18% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.33M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0M ±65% |
| [Geomean] | 84.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 247M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.79G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 953M ±111% |
| [Geomean] | 3.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.5M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.6M ±51% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.44G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.16G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.2M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.85G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±54% |
| [Geomean] | 860M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.67M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.9M ±84% |
| [Geomean] | 27.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±121% |
| [Geomean] | 2.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.97M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.4M ±71% |
| [Geomean] | 83.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.2M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 828M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.5M ±70% |
| [Geomean] | 219M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |