| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:55:20.823089044Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.26/0 |
| upload-time | 2026-05-14T08:43:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.92GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.45GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 548M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±14% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.58G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3G ±56% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 332M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±16% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 899M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 444M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±15% |
| [Geomean] | 745M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.80G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.66G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.87G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55G ±90% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 7% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.4G ±65% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±16% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.60G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.94G ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±136% |
| [Geomean] | 1.44G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |