| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T01:53:21.602831799Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.27/0 |
| upload-time | 2026-05-14T08:45:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.35GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.33GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.09GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 452M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ±11% |
| [Geomean] | 423M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.81G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8G ±42% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 220M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 8% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 866M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 441M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 842M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 463M ±23% |
| [Geomean] | 748M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.92G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.34G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60G ±106% |
| [Geomean] | 4.25G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±70% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ± 9% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ± 6% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 932M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±201% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |