| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T18:36:33.91599953Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.3/0 |
| upload-time | 2026-05-14T00:15:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.30GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.52GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.5M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.62M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.62M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.6M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.85M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.66M ± 6% |
| [Geomean] | 11.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.57G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.02G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 9% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.66M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 7% |
| [Geomean] | 3.48M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 155M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.79M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.28M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 154M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.63M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.34M ± 6% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 447M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 84.6M ±197% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.01M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 367M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 50.7M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.01M ±13% |
| [Geomean] | 47.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.42M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.98M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.80M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 3.06M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 972M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 8% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.09M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 870k ±20% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |