| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T13:56:42.700665785Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.31/0 |
| upload-time | 2026-05-14T19:17:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.1M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.78M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.17M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.1M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.80M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.39M ±27% |
| [Geomean] | 9.73M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.06G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.27G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±21% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.76M ± 6% |
| [Geomean] | 2.36M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 76.1M ±209% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.48M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 72.4M ±213% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.62M ± 9% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.04M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.7M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.17M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 23.2M ±207% |
| [Geomean] | 33.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.47M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.20M ±34% |
| [Geomean] | 3.15M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±25% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 700k ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 678k ±62% |
| [Geomean] | 632k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |