| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T13:57:33.378804791Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.32/0 |
| upload-time | 2026-05-14T19:32:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44GB ±13% |
| [Geomean] | 5.00GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.13GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.6M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.48M ±13% |
| [Geomean] | 77.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.23G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 877M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.70G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±56% |
| [Geomean] | 3.08G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 42.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.0M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.6M ±15% |
| [Geomean] | 182M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.78G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 110M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.53G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.16G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ±11% |
| [Geomean] | 780M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.37M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21M ±23% |
| [Geomean] | 23.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 878M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 218M ±48% |
| [Geomean] | 2.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.4M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.9M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3M ±26% |
| [Geomean] | 70.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 688M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.2M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.8M ±14% |
| [Geomean] | 216M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |