| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T15:23:04.62106613Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.34/0 |
| upload-time | 2026-05-14T21:00:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31GB ±29% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±34% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.29GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.14GB ±22% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5M ±64% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±85% |
| [Geomean] | 4.52G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02M ±16% |
| [Geomean] | 45.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.4M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.4M ±57% |
| [Geomean] | 224M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 136M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.89G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.11G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 133M ±56% |
| [Geomean] | 956M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 440k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.0M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.9M ±81% |
| [Geomean] | 41.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±87% |
| [Geomean] | 3.79G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.7M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ±73% |
| [Geomean] | 112M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 994M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±66% |
| [Geomean] | 305M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |