| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T17:30:25.974026546Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.35/0 |
| upload-time | 2026-05-14T22:50:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 0% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.37GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.16M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.14M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.9M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.73M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.35M ±18% |
| [Geomean] | 9.61M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.44G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 976M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.32G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.77M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.56M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.70M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.57M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.74M ± 6% |
| [Geomean] | 2.28M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 122M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.66M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 7.81M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.50M ±16% |
| [Geomean] | 7.54M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.88M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 27.7M ±218% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.07M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 26.3M ±172% |
| [Geomean] | 33.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.93M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.76M ± 7% |
| [Geomean] | 3.22M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.25G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 948M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 610k ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 720k ±44% |
| [Geomean] | 623k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |