| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T17:30:15.645744985Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.36/0 |
| upload-time | 2026-05-14T22:50:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.15GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.13GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.6M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.32M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.90M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.4M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.21M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.13M ±72% |
| [Geomean] | 8.81M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.26G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 882M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.21G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 839M ±36% |
| [Geomean] | 1.73G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.56M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.57M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.06M ± 7% |
| [Geomean] | 1.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 71.6M ±240% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 113M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| [Geomean] | 8.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.81M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.8M ±232% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.59M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 15.7M ±208% |
| [Geomean] | 25.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.64M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.83M ±87% |
| [Geomean] | 2.83M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 852M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.07G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 824M ±38% |
| [Geomean] | 958M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 620k ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 563k ±60% |
| [Geomean] | 567k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |