| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T17:29:23.28681646Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.37/0 |
| upload-time | 2026-05-14T23:01:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96GB ±43% |
| [Geomean] | 3.60GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.83GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76GB ±35% |
| [Geomean] | 5.02GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.89GB ±13% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.9M ±91% |
| [Geomean] | 82.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 798M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.30G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 648M ±201% |
| [Geomean] | 3.68G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 7% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.4M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.0M ±74% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.45G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.62G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.1M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.64G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.4M ±84% |
| [Geomean] | 781M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.66M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.60M ±145% |
| [Geomean] | 28.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 790M ±163% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 626M ±211% |
| [Geomean] | 2.91G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.8M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.46M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.1M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.4M ±120% |
| [Geomean] | 81.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.8M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 542M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0M ±113% |
| [Geomean] | 234M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |