| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T17:30:43.278652777Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.38/0 |
| upload-time | 2026-05-14T23:04:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00GB ±41% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±34% |
| [Geomean] | 4.91GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±16% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.88M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±113% |
| [Geomean] | 80.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.52G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 250M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.49G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 577M ±191% |
| [Geomean] | 3.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35M ±10% |
| [Geomean] | 47.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.8M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.7M ±100% |
| [Geomean] | 186M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.60G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.6M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.48G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.8M ±93% |
| [Geomean] | 746M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47M ±189% |
| [Geomean] | 23.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 612M ±174% |
| [Geomean] | 2.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.3M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.46M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.8M ±151% |
| [Geomean] | 72.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.2M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.5M ±130% |
| [Geomean] | 241M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 758k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |