| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 81f747893d0f875926f882a9ab74f19c51409503 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T18:48:33Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T18:55:30.776491965Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.6/0 |
| upload-time | 2026-05-14T00:28:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12GB ±33% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±37% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.77GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ±20% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.90M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.3M ±99% |
| [Geomean] | 79.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.73G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 604M ±178% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.30G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 788M ±139% |
| [Geomean] | 3.57G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ± 9% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.3M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.2M ±78% |
| [Geomean] | 185M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.70G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.85G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.5M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.49G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.35G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.2M ±94% |
| [Geomean] | 769M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.63k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 793k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 458k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22M ±140% |
| [Geomean] | 26.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 590M ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 770M ±135% |
| [Geomean] | 2.94G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.7M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.9M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5M ±125% |
| [Geomean] | 77.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.1M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 990M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.1M ±116% |
| [Geomean] | 257M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |