| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c22f92a751ed649cd5face58a576d0b13e3d6db7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T19:53:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T19:57:16.019889476Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.8/0 |
| upload-time | 2026-05-14T01:18:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.52GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.1M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.62M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.41M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.1M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.85M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.60M ±33% |
| [Geomean] | 9.26M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.33G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.97G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07G ±28% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.49M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.47M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.44M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.12M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.8M ±211% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.29M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 8.23M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.29M ±10% |
| [Geomean] | 6.75M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.68M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.9M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.58M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 12.1M ±108% |
| [Geomean] | 26.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.59M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.55M ±52% |
| [Geomean] | 3.28M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.07G ±28% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 720k ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 611k ±47% |
| [Geomean] | 623k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |