| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 80123ef4bf5397f6f194b0a54e8c65dadb18aa1b |
| experiment-commit-time | 2026-05-14T22:01:03Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T22:07:52.44844107Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.10/0 |
| upload-time | 2026-05-15T03:52:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.28GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.60GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.5M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.81M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.81M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.2M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.71M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.63M ±16% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13G ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.33G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.96G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.69G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±39% |
| [Geomean] | 2.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.85M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 127M ±164% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.06M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 161M ±108% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.07M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 256M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 138M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.31M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 348M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 135M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.14M ± 2% |
| [Geomean] | 55.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.93M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.69M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.17M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.98M ±38% |
| [Geomean] | 3.41M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09G ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.32G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.61G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±39% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 486k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 738k ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 738k ± 8% |
| [Geomean] | 976k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |