| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 080a6d5fa8185c58cb878a2f975919f2da27a2a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T00:10:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T00:15:23.84505163Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.12/0 |
| upload-time | 2026-05-15T05:37:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 30.7M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.74M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.18M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.60M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.51M ±22% |
| [Geomean] | 9.92M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.05G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.04G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.51M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.54M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 2.14M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 70.0M ±224% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.92M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.28M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 118M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.86M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.13M ±14% |
| [Geomean] | 10.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.90M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 20.5M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.68M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 18.4M ±128% |
| [Geomean] | 29.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.40M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.84M ± 7% |
| [Geomean] | 3.29M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.05G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 667k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 750k ± 7% |
| [Geomean] | 629k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |