| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 080a6d5fa8185c58cb878a2f975919f2da27a2a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T00:10:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T00:16:19.202818786Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.13/0 |
| upload-time | 2026-05-15T05:53:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44GB ±29% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.83GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.16GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.61GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6M ±66% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.44G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±83% |
| [Geomean] | 4.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ±13% |
| [Geomean] | 45.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.3M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0M ±58% |
| [Geomean] | 226M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.93G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 140M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.27G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 170M ± 9% |
| [Geomean] | 959M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.2M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.8M ±82% |
| [Geomean] | 41.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.39G ±82% |
| [Geomean] | 4.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.5M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.5M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.30M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.1M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.3M ±73% |
| [Geomean] | 112M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.30G ±169% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 817M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ± 7% |
| [Geomean] | 359M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |