| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 212065c9221bc01b176ce5820fccae19c2a54c4b |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:26:25Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:31:03.531784612Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.16/0 |
| upload-time | 2026-05-15T20:51:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.1M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.85M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.4M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.48M ±41% |
| [Geomean] | 8.45M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 923M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.93G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±53% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.14M ± 3% |
| [Geomean] | 1.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 113M ±101% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.15M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.17M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.32M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.15M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.30M ± 0% |
| [Geomean] | 5.35M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 241M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.87M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.02M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 16.3M ±312% |
| [Geomean] | 20.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.72M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.18M ±54% |
| [Geomean] | 2.97M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 913M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±53% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 530k ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 575k ±30% |
| [Geomean] | 543k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |